BIP

2 października – Międzynarodowy dzień bez przemocy

01 październik 2021, 16:44 (wiek: 3 lat)

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy (Dox of Non-Vidence) ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2007 roku i zainspirowany pionierskimi działaniami Mahatmy Gandhiego, indyjskiego prekursora ruchu na rzecz pokoju na świecie. Obchodzony jest corocznie 2 października. W tymże dniu organizacje społeczne starają się dotrzeć ze swoim przesłaniem przeciw przemocy do jak najszerszej rzeszy osób. Celem inicjatywy jest szerzenie idei życia bez przemocy oraz upowszechnianie tolerancji międzyludzkiej.

Główną ustawą zajmującą się przemocą w rodzinie jest  ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie tekst jednolity (Dz. U. z 2021r. poz. 1249), która definiuje przemoc w rodzinie jako jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą. Ustawa określa również zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie; zasady postępowania wobec osób dotkniętych przemocą w rodzinie; zasady postępowania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie.

Złe traktowanie drugiej osoby nie ma żadnych granic i dotyczy wszystkich jednostek, w każdym przedziale wiekowym. Przynosi wiele cierpienia, a ich konsekwencje odczuwane są nawet przez całe życie. Przemoc w rodzinie może spowodować oprócz szkód fizycznych również trwałe i rozległe następstwa w psychice człowieka. Z powodu wielu następstw takich doświadczeń, cierpią nie tylko ci którzy są ofiarami przemocy, ale również bezsilni świadkowie obserwujący akty przemocy najczęściej dzieci. Tego typu doświadczenia uczą dzieci agresywnego stylu zachowania, zwiększają pobudzenie w sytuacjach z elementami agresji, zmniejszają opór przed agresywnym zachowaniem, zaburzają poglądy na rozwiązywanie konfliktów i zmniejszają wrażliwość na agresywne zachowania. Olbrzymie koszty przemocy domowej ponoszą zarówno jednostki, jak i społeczeństwo.

W dniu 01 października odbyło się spotkanie w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rąbinie podczas którego pracownicy socjalni  wspólnie z przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego i dzielnicowym rozmawiali na temat wypracowania jak najlepszego sposobu postępowania, aby pomóc konkretnej rodzinie i uwolnić ją od problemu przemocy. Dyskutowano na temat tego jakie sposoby można wykorzystać aby rozpoznać zjawisko przemocy w rodzinie, a także jakie kroki poczynić aby wypracowywać możliwości, w ramach prowadzonej procedury niebieskiej karty, aby takie zjawisko zostało wyeliminowane, a osobom dotkniętym przemocą została udzielona odpowiednia pomoc. Postanowiono dostarczyć do placówek oświaty ulotki informacyjne dotyczące procedury „Niebieskiej Karty”, ulotki zawierające porady psychologiczne dla osób doznających przemocy „Jak radzić sobie z przemocą”, ulotki zawierające informacje odnośnie sytuacji osób doznających przemocy w rodzinie, a także ulotki o nadużywaniu alkoholu przyczyniającego się do problemu przemocy domowej.

Jednocześnie przypominamy, że w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rąbinie można skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie pod numerem tel. 798 370 010.

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rąbinie odbywają się spotkania z elementami programu korekcyjno- edukacyjnego dla sprawców przemocy, można również skorzystać z bezpłatnego wsparcia terapeuty uzależnień. Wszelkich szczegółowych informacji udzielają pracownicy socjalni pod numerami tel. 943643580, 798 370 010. Pracownicy socjalni udzielają również niezbędnych, szczegółowych informacji odnośnie procedury Niebieskiej Karty, wyjaśniają czym jest procedura, jak przebiega, służą pomocą, udzielają wsparcia ofiarom przemocy, współpracują z dzielnicowym z gminy Rąbino.

Gdzie sięgać po pomoc ?

  • Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne:
    Świdwin tel. 94 3652330,
    Połczyn Zdrój tel. 533-556-605
  • 112 – Policja
  • 800 100 100 - telefon - dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci
  • 116 111 - telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
  • 800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  • 116 000 – całodobowy , bezpłatny telefon w sprawie zaginionego dziecka
  • 800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „ Niebieska Linia”
  • 800 676 676 – Infolinia Rzecznika Praw Obywatelskich
  • 116 123 – Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym
  • 800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodinie
  • 22 635 93 92 – telefon grupy edukatorów seksualnych „ PONTON”
  • 800 280 900 – telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualna w Kościele
  • 800 70 22 22 – Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
  • 800 108 108 – Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich