Miesiąc grudzień 2014
Miesiąc grudzień jest wyjątkowym okresem. Atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia beneficjenci mogli poczuć już wcześniej podczas spotkania przy stole wigilijnym w dniu 16.12.2014r., Spotkanie było zarazem czasem podsumowania całorocznego udziału w projekcie systemowym „Program Operacyjnym Kapitał Ludzki „ Integracja społeczna - powrót do czynnego życia zawodowego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Na stole znalazły się tradycyjne potrawy wigilijne takie jak barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami, ryba. Poruszane były tematy tradycji świątecznych – wspólnego śpiewu kolęd, przygotowywanych potraw wigilijnych, dekoracji świątecznych, ubierania choinki. Beneficjenci otrzymali paczki żywnościowe na przygotowanie wigilii we własnych domach.
Uczestnicy projektu mogli wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności podczas lokalnego kursu kulinarnego, którego głównym tematem były potrawy wigilijne. Konkursy kulinarne to już tradycja, w tym roku odbyła się IV edycja. Do sporządzania potraw zgłosiło się 17 zawodników. Oprócz prezentacji przygotowanych potraw, uczestnicy musieli pochwalić się wiedzą teoretyczną z zakresu żywienia i odpowiedzieć na 20 pytań. Beneficjenci projektu, którzy również brali udział w konkursie otrzymali nagrody – sprzęt AGD. Osoby wyróżnione otrzymały robot Kasia i zestaw garnków, a pozostali – zestaw garnków, patelnię i blender.
Miesiąc listopad 2014
W dniach 12-17 listopada uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach z zakresu szkoły dla rodziców, podczas których podnosili swoje kompetencje rodzicielskie. Celem warsztatów było edukowanie rodziców w zakresie konstruktywnego spędzania czasu z dziećmi, budowania wzajemnych relacji opartych na szacunku, wzmocnienia więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi. Podczas odgrywanych scenek rodzice mogli wcielić się w rolę dziecka i poznać uczucia jakie towarzyszą dziecku podczas stosowania niewłaściwych metod wychowawczych. Warsztaty pomogły zrozumieć rodzicom jak bezpiecznie wyznaczać dzieciom granice, jak z nimi rozmawiać oraz jak być konsekwentnym w wychowywaniu dzieci.
warsztaty z zakresu szkoły dla rodziców
W dniach 24 – 27 listopada beneficjenci brali udział w warsztatach gospodarowania domowym budżetem, W czasie tych warsztatów uczestnicy uczyli się racjonalnego wykorzystywania posiadanych środków finansowych, planowania domowego budżetu i konsekwentnej jej realizacji. Dowiedzieli się również jak mogliby poprawić swoją sytuację finansową oraz jak skutecznie oszczędzać.
22-23.11.2014r. to czas odpoczynku i relaksu w SPA. Beneficjenci wraz z najbliższym otoczeniem – tj. małżonkami, przyjaciółmi wyjechali do Dąbek do SPA & Wellnes, gdzie korzystali z zabiegów kosmetycznych, mieli do dyspozycji basen, saunę. Wieczór zaś był czasem uroczystej kolacji i zabawy przy muzyce.
Wśród uczestników projektu widać wiele pozytywnych przemian zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Do przemian zewnętrznych na pewno przyczynił się szkolenie z zakresu wizażu i dbania o urodę. Uczestnicy przeszli pozytywną metamorfozę, dzięki której nabrali pewności siebie. Na przemianę wewnętrzną uczestników bardzo duży wpływ mają cykliczne co dwutygodniowe spotkania z psychologiem. Beneficjenci otworzyli się na inne osoby w swoim otoczeniu, stali się bardziej komunikatywni, potrafią wyrażać i okazywać swoje uczucia, chętnie wyrażać swoje zdanie na poruszane tematy. Uczestnicy wykazują większą zaradność życiową.
Pierwszy kursant osiągnął już swój cel główny uczestnictwa w projekcie, którym było zdobycie prawa jazdy kat. „B”. Zdobyte prawo jazdy pozwoli mu być bardziej mobilnym i z pewnością ułatwi znalezienie pracy. Z sukcesu kursanta cieszą się wszyscy członkowie grupy oraz członkowie zespołu projektowego. Radość ze zdanego egzaminu działa motywująco na pozostałych uczestników projektu, którzy niebawem staną przed tym samym wyzwaniem.
Miesiąc październik 2014
Miesiąc październik jest intensywnym okresem pracy i nauki dla beneficjentów projektu systemowego Program Operacyjny Kapitał Ludzki „Integracja powrót do czynnego życia zawodowego” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy społecznej w Rąbinie.
4 uczestników projektu kontynuuje kurs prawa jazdy. Pierwszy uczestnik kursu ma za sobą zaliczony pozytywnie państwowy egzamin teoretyczny. Pozostali uczestnicy pilnie przykładają się do nauki, aby dołączyć do grona kolegi.
Beneficjenci projektu oprócz kursu na prawo jazdy od 6 do 10 października odbyli kurs „warsztaty z zakresu obalania stereotypów w funkcjonowaniu rodziny” w wymiarze 25 godzin. W trakcie zajęć omówione zostały takie zagadnienia jak: rodzina jako środowisko życia człowieka, płeć i stereotypy płci, jak skutecznie wychowywać dzieci oraz przemoc w rodzinie. Celem kursu było podniesienie wiedzy i umiejętności z zakresu funkcjonowania rodziny i obalania stereotypów z zakresu funkcjonowania rodziny.
W okresie od 20 do 24 października uczestnicy projektu brali udział w kolejnym szkoleniu w zakresie „wizaż, dbanie o urodę i pielęgnacja paznokci”, uczyli się, że dbanie o swój wygląd, to nie wydawanie bajońskich sum na kosmetyki, a o swój wizerunek można dbać posiadając nawet niewielki budżet domowy.
Oba kursy cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników, świadczyła o tym ich duża aktywność w trakcie zajęć. Beneficjenci chętnie zadawali pytania prowadzącym zajęcia, o odbytych zajęciach opowiadali z dużym entuzjazmem.
Uczestnicy projektu są także objęci wsparciem psychologa, z którym spotykają się co dwa tygodnie zarówno na zajęciach indywidualnych jak i grupowych.
warsztaty z zakresu obalania stereotypów w funkcjonowaniu rodziny
wizaż, dbanie o urodę i pielęgnacja paznokci
Miesiąc wrzesień 2014
W ramach realizacji projektu systemowego Program Operacyjny Kapitał Ludzki „Integracja Społeczna – powrót do czynnego życia zawodowego”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, odbywają się kolejne działania zgodnie z przyjętym harmonogramem. Kontynuowane są zajęcia z psychologiem w ramach szkoły dla rodziców dla 7 uczestników, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy chętnie z nich korzystają, proszą także o spotkania indywidualne.
4 beneficjentów kontynuuje kurs prawa jazdy. Uczestnicy kursu przygotowują się do egzaminu teoretycznego wewnętrznego, który zweryfikuje wiedzę beneficjentów. Po zaliczeniu takiego egzaminu, kursant będzie mógł przystąpić do egzaminu państwowego.
Na początek października 2014r. zaplanowane są warsztaty z zakresu obalania stereotypów w funkcjonowaniu rodziny. Zajęcia mają na celu przeciwdziałać stereotypowemu podejściu do roli kobiety i mężczyzny w dziedzinie spełniania różnorodnych obowiązków rodzinnych i domowych, uważanych dotychczas za przynależne w zależności od płci jako typowe tylko dla kobiet lub tylko dla mężczyzn.
Planowane są również spotkania z pedagogiem, kurs „wizaż, dbanie o urodę i pielęgnacja paznokci” oraz wyjazd do SPA.
Przy współpracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rąbinie z Urzędem Gminy Rąbino na przełomie miesiąca sierpnia i września przekazano nieodpłatnie drewno opałowe kilkunastu osobom samotnym i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Osoby starsze, niepełnosprawne nie mają możliwości samodzielnego przyszykowania drewna w lesie, a zakup opału na zimę jest dużym nadwyrężeniem domowego budżetu.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rabinie informuje, że prowadzi dożywianie dzieci w szkołach – pokrywa koszty gorącego posiłku, czyli obiadu. O dożywianie mogą ubiegać się osoby, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150% kryterium dochodowego zgodnie z ustawą o pomocy społecznej tj. 684zł.
Trwa realizacja projektu systemowego Projekt Operacyjny Kapitał Ludzki „Integracja społeczna – powrót do czynnego życia zawodowego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W dniach 12 - 29.08.2014r. 5 beneficjentek uczestniczyło w kursie „Kucharz małej gastronomii”, co przyczyniło się do rozwinięcia umiejętności gotowania. Panie poszerzyły swoje umiejętności nie tylko o przygotowywanie potraw, ale także poznały zasady podawania posiłków i zachowania przy stole, przystrajania stołów i potraw. Beneficjentki poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w wykonywaniu zawodu kucharza.
W dniu 23.08.2014r. odbył się piknik rodzinny, w którym wzięli udział beneficjenci projektu oraz inni mieszkańcy gminy Rąbino. Spotkaniu towarzyszyło wiele atrakcji: zabawy na dmuchanych zamkach, konkursy dla dzieci i dorosłych – tory przeszkód, zabawy z piłkami, mecze piłki nożnej, rzuty kołem, itp. Dzieci ze świetlicy „Serduszko” w Rąbinie przygotowały występ artystyczny – zatańczyły 2 tańce specjalnie przygotowane na tę okazję. Można było częstować się darmową kiełbaską z grilla lub zakupić inne smakołyki.
W trakcie pikniku beneficjentom projektu wręczono zaświadczenia o ukończeniu kursu komputerowego i kasy fiskalnej. Beneficjenci otrzymali także upominki, tj. zdjęcia pamiątkowe, kubeczki, rękawice i ściereczki kuchenne oraz opiekacze. Przedstawiono także pozostałym uczestnikom pikniku cele projektu, harmonogram działań w 2014r. roku, co miało na celu zachęcenie do udziału w projekcie w przyszłych latach.
Imprezie towarzyszyła piękna pogoda oraz uśmiechy dzieci i dorosłych.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rąbinie prowadzi projekt systemowy Program Operacyjny Kapitał Ludzki „Integracja społeczna – powrót do czynnego życia zawodowego” który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Europejskiego.
Udział w projekcie systemowym jest szansą dla beneficjentów na rozwój osobisty i integrację z osobami ze środowiska lokalnego. Proponowane kursy i szkolenia zwiększają szansę na aktywność na rynku pracy, podjęcie zatrudnienia, są okazją na podniesienie swoich umiejętności i kwalifikacji. Liczne wyjazdy i imprezy integracyjne zacieśniają więzi rodzinne, pozwalają na bliższe poznanie osób, które spotykamy na co dzień.
W ramach w/w projektu odbyły się już zajęcia z doradcą zawodowym oraz warsztaty usprawniające umiejętności społeczne.
Miesiąc lipiec-sierpień 2014
Trwa realizacja projektu systemowego Projekt Operacyjny Kapitał Ludzki „Integracja społeczna - powrót do czynnego życia zawodowego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Rozpoczął się długo oczekiwany kurs prawa jazdy. 4 uczestników nabywa umiejętności w zakresie prowadzenia samochodu osobowego. Kurs obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne. Ponadto w miesiącu sierpniu 5 uczestników rozpoczęło udział w kursie „Kucharz małej gastronomii” w czasie którego nabędą niezbędne umiejętności do wykonywania tego zawodu. Poszerzą swoje umiejętności nie tylko o przygotowywanie potraw, gotowanie, ale także poznają zasady podawania posiłków i zachowania przy stole, a także przystrajania stołów i potraw. Beneficjenci poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w wykonywaniu tego zawodu.
W ramach spotkań z psychologiem uczestnicy projektu biorą udział w szkole dla rodziców w trakcie której podnoszą swoje kompetencje wychowawcze i umiejętności rodzicielskie. Uczą się jak bezpiecznie wyznaczyć dziecku granice bez stosowania przemocy, jak rozmawiać z dziećmi, mają możliwość na bieżąco wyjaśnić swoje wątpliwości związane z wychowaniem. Wsparcie w wychowywaniu daje również asystent rodziny, który współpracuje z beneficjentami projektu. Pomaga w rozwiązywaniu codziennych trudności , pokazuje jak można aktywnie spędzić czas z rodziną szczególnie w okresie letnim i czasie wakacji. W tegorocznym okresie letnim bardzo duża liczba dzieci z terenu Gminy Rąbino wzięła udział w zorganizowanym wypoczynku: w okresie od 14.07.2014r. – do 23.07.2014r. 5 dzieci przebywało w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym w Brzózkach nad morzem, 09.08.2014r. – 19.08.2014r. 27 dzieci brało udział w kolonii w Domu Wczasów Dziecięcych w Połczynie Zdroju, a 29 dzieci w okresie od 21.08.2014r. do 30 .08.2014r. pojedzie do Ośrodka Wczasowo-Kolonijnego „Bryza Morska” w Jarosławcu.
Okazją do wspólnie spędzonego dnia z rodziną dla uczestników projektu i innych mieszkańców Gminy Rąbino był I piknik rodzinny pn. „Z rodziną raźniej”, który odbył się w dniu 30.05.2014r. Został on zorganizowany przez Zespół Szkół w Rąbinie przy współpracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rąbinie, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Jednostki Budżetowej Oświaty i Kultury Gminy Rąbino. Impreza odbyła się na terenie ZS w Rąbinie.
Piknik rodzinny był pierwszym takim przedsięwzięciem na terenie gminy Rąbino. Dzieci miały mnóstwo atrakcji, z których mogły korzystać: dmuchane zamki, malowanie twarzy, rozgrywki, gry i zabawy dla dzieci i ich rodziców, turnieje. Piknik uświetniły również występy klubu tańca „Iskra”, pokaz OSP z Rąbina, pokaz karate. Wszyscy uczestnicy mogli zjeść kiełbaskę z grilla, bigos, dzieci dla ochłody także korzystały z poczęstunku w postaci lodów.
Więcej zdjęć w galerii
Z okazji Dnia Dziecka w dniach 30.05.2014r.– 01.06.2014r. odbył się wyjazd do Domu Wczasów Dziecięcych w Połczynie Zdroju, w których wzięło udział 68 dzieci z terenu Gminy Rąbino, w tym koszty pobytu 10 dzieci pokryła Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rąbinie. Dzieci, których pobyt został sfinansowany przez GKdsRPA są objęte wsparciem i pomocą Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rąbinie. Pobyt dzieci w DWD wpłynął pozytywnie na integrację z innymi dziećmi, pozwolił im choć na chwilę oderwać się od problemów rodziny. Radość dzieci ze wspólnego spędzania czasu i wspólnej zabawy, przyniosła wiele korzyści w sferze emocjonalnej.