Usługi opiekuńcze w myśl art. 50 ustawy o pomocy społecznej obejmują pomoc w zaspokojeniu codziennych potrzeb życiowych (np. zakupy, przygotowanie posiłku), opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości również zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Usługi opiekuńcze są przyznawane osobom samotnym lub osobom w rodzinach (jeśli rodzina nie jest w stanie takiej pomocy zapewnić), które z powodu niepełnosprawności, chorób, wieku lub z innych przyczyn wymagają pomocy ze strony innych osób.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze są dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności i świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem.
Ośrodek pomocy społecznej, przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia.
Odpłatność za usługi opiekuńcze uzależniona jest od dochodu na członka rodziny. Zasady odpłatności oraz wysokość kwoty za 1 godzinę świadczonych usług opiekuńczych regulują:
- Uchwała Nr XXIII/112/2012 Rady Gminy w Rąbinie z dnia 6 listopada 2012r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania /Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2012r. , poz. 3180/,
- Zarządzenie Nr 52/2012 Wójta Gminy Rąbino z dnia 27 grudnia 2012 roku w sprawie ustalenia odpłatności za usługi opiekuńcze.
Opłata za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usług opiekuńcze wnoszona jest do kasy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rąbinie do 15. każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, jako zadanie zlecone w zakresu administracji rządowej realizowane przez gminę, w myśl art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy o pomocy społecznej, świadczone są w miejscu zamieszkania świadczeniobiorcy przez osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania zawodu: pracownika socjalnego, psychologa, pedagoga, logopedy, terapeuty zajęciowego, pielęgniarki, asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekunki środowiskowej, specjalisty w zakresie rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuty. Osoby świadczące usługi muszą posiadać co najmniej półroczny staż pracy w szpitalu psychiatrycznym, jednostce organizacyjnej pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, placówce terapii lub placówce oświatowej, do której uczęszczają dzieci z zaburzeniami rozwoju lub upośledzeniem umysłowym, ośrodku terapeutyczno-edukacyjno-wychowawczym lub zakładzie rehabilitacji.
W uzasadnionych przypadkach usługi te mogą świadczyć osoby, które zdobywają lub podnoszą kwalifikacje zawodowe we wspomnianym wyżej zakresie, posiadają co najmniej roczny staż pracy w wymienionych jednostkach i mają możliwość konsultacji z osobami świadczącymi specjalistyczne usługi.
Osoby świadczące specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi muszą posiadać udokumentowane przeszkolenie w zakresie prowadzenia treningów umiejętności społecznych przewidywanych w zakresie specjalistycznych usług.
W przypadku specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, wysokość odpłatności jest naliczana stosownie do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U. z 2005r., Nr 189, poz. 1598 z późn.zm).
Opłata za specjalistyczne usług opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi wnoszona jest do kasy Urzędu Gminy w Rąbinie do 15. każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.
Wymagane dokumenty:
- Podanie.
- Dowód osobisty.
- Zaświadczenie o wysokości dochodów za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku.
- Zaświadczenie od lekarza specjalisty uprawniające do korzystania ze specjalistycznych usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
- Zaświadczenie o stanie zdrowia uprawniające do korzystania z usług opiekuńczych.
- Inne, dokumenty wskazane przez pracownika socjalnego.