Pomoc społeczna > Formy przyznania pomocy społecznej > Świadczenia niepieniężne > Dom Pomocy Społecznej
Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy właściwej dla tej oso-by w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej.
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania.
Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
- mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka.
- małżonek, zstępni przed wstępnymi.
- gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej.
przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.
I. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
- mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu,
- małżonek, zstępni przed wstępnymi – zgodnie z umową:
a) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,
b) w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, - gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.
II. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej mogą wnosić inne osoby, niż wymienione w ust. 1 pkt 1-3.
- W przypadku, o którym mowa w ust. 2, gmina wnosi opłatę w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca domu, przedstawiciela ustawowego małoletniego dziecka, małżonka, zstępnych przed wstępnymi oraz inne osoby, niż wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2.
- W przypadku osób innych, niż wymienione w ust. 1, kierownik ośrodka pomocy społecznej ustala, w myśl art. 103 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej, w drodze umowy z daną osobą wysokość wnoszonej przez nią opłaty za pobyt tego mieszkańca w domu pomocy społecznej, biorąc pod uwagę wysokość dochodów i możliwości.
- W przypadku niewywiązywania się osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2 z obowiązku opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej opłaty te zastępczo wnosi gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej.
Gminie przysługuje prawo dochodzenia zwrotu poniesionych na ten cel wydatków. - Dochód mieszkańca domu podejmującego pracę ze wskazań terapeutyczno-rehabilitacyjnych lub uczestniczącego w warsztatach terapii zajęciowej, stanowiący podstawę naliczania opłaty, zmniejsza się o 50% kwoty otrzymywanej z tytułu wynagrodzenia za tę pracę lub o kwotę odpowiadającą wysokości kieszonkowego wypłacanego z tytułu uczestnictwa w tych warsztatach.
Wymagane dokumenty:
- Podanie.
- Dowód osobisty.
- Zaświadczenie o wysokości dochodów za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku.
- Zaświadczenie od lekarza wskazujące typ domu pomocy społecznej do jakiego osoba może być skierowana.
- Zgoda na umieszczenie w DPS-ie.
- Zgoda na ponoszenie odpłatności.
- Inne, dokumenty wskazane przez pracownika socjalnego.